Dzieci z Pahiatua - spotkanie z panem Czesławem Gamratem

W piątek, 28 września, gościliśmy w naszej szkole pana Czesława Gamrata. Spotkał się on z uczniami klas ósmych i trzecich gimnazjum, aby przybliżyć młodym ludziom historię 733 polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej trafiły do Pahiatua w Nowej Zelandii. Większość z nich straciła część lub całość swojej najbliższej rodziny po deportacji w głąb ZSRR w latach 1940–1941. Dzięki stalinowskiej „amnestii” wraz z Armią Andersa dzieci dostały się do Iranu (Persji), gdzie dochodziły do zdrowia. Rząd Polski w Londynie zaapelował do Ligi Narodów o pomoc w znalezieniu dla nich czasowego schronienia. Nowa Zelandia była jedynym krajem wojennego świata, który przyjął małoletnich uchodźców bezwarunkowo, zapewniając im nie tylko bieżącą opiekę na czas działania obozu, ale również umożliwiając zdobycie wykształcenia i pełną asymilację w nowej ojczyźnie.

Po wojnie większość dzieci pozostała w Nowej Zelandii, tworząc lokalną zintegrowaną grupę polonijną. Nasz gość swoją opowieść ubarwił filmem dokumentalnym ukazującym pierwsze dni młodych Polaków w nowym miejscu. Uczniowie mogli się też wiele dowiedzieć na temat dzisiejszej Nowej Zelandii. Na koniec pan Czesław Gamrat zachęcił dwójkowiczów do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Dzieci z Pahiatua”.