"Chemia w kuchni"

W dniu 14.11.2018r. klasy IB i IC odwiedziła Pani Alicja Brzezowska. Dzieci wraz z Panią Alicją przeprowadziły niezwykłe doświadczenia ze zwykłych produktów spotykanych w każdej kuchni.

Zobaczyliśmy jak po dodaniu do drożdży cukru balonik rośnie i napełnia się gazem. Okazało się, że można przebić balon nie dotykając go (wystarczył sok ze skórki pomarańczy). Dowiedzieliśmy się co to jest napięcie powierzchniowe. Zobaczyliśmy także na własne oczy, że można coś podpalić, ale tego nie spalić. Niezwykłym eksperymentem było tworzenie oceanu w butelce. To i kilka innych doświadczeń bardzo się wszystkim podobało, jednak największe wrażenie zrobił wybuch.

Dzieci przy okazji dowiedziały się  jak ważny jest porządek w miejscu pracy, a także bezpieczeństwo (czego nie wolno robić dzieciom bez nadzoru dorosłych). Z pewnością jeszcze nieraz przeprowadzimy te doświadczenia w szkole   i w domu.