Wycieczka „Szlakiem Odzyskania Niepodległości”

10 października 2018r. uczniowie klas 8, 7 i 6 pod opieką nauczycieli historii Małgorzaty Dziury i Jacka Jurkowskiego oraz wychowawcy kl. 8c Wioletty Zielonki uczestniczyli w wycieczce do Krakowa „Szlakiem Odzyskania Niepodległości”. Wyjazd ten był jednym z punktów obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole.

Głównym celem wyjazdu było przygotowanie społeczności szkolnej do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. A także pogłębianie wiedzy historycznej dotyczącej I wojny światowej i odzyskania niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa i okolic, kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie zainteresowania historią, zachęcanie uczniów do aktywnego udziału w odkrywaniu przeszłości.

Na szlaku niepodległości udaliśmy się na Kopiec Piłsudskiego w Lasku Wolskim, ul. Oleandry – miejsce wymarszu I Kompanii Kadrowej, na Wzgórzu Wawelskim zwiedziliśmy Katedrę, Kryptę Józefa Piłsudskiego, obejrzeliśmy Dzwon Zygmunta, udaliśmy się pod pomnik Piłsudskiego, zatrzymaliśmy się przy tablicach pamiątkowych poświęconych Marszałkowi. Na Rynku Głównym na Wieży Ratuszowej obejrzeliśmy tablicę upamiętniającą historyczną zmianę warty austriackiej na polską.

Małgorzata Dziura