Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

W dniu 25 kwietnia 2018r. podczas sesji Rady Gminy i Miasta Miechów Komendant Powiatowy Policji w Miechowie podinsp. Andrzej Kot wraz z Naczelnikiem Prewencji     i Wydziału Drogowego podinsp. Piotrem Galickim wręczyli uroczyście, nadany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. Krzysztofa Pobutę, certyfikat „Lidera Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” Panu Mirosławowi Czekajowi – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie

Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa został wdrożony w Małopolsce w 2004 roku - na gruncie doświadczeń policji holenderskiej. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest budowanie lokalnych środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy oraz poczucia bezpieczeństwa.

Celem działań szkół przystępujących do projektu jest pozyskanie partnerów i podejmowanie wspólnie zadań na rzecz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły                       i jej okolicach poprzez:
• podniesienie poziomu wiedzy uczniów, rodziców i nauczycieli dotyczącej bezpieczeństwa na terenie szkoły i poza jej obrębem,
• zdobycia umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą,
• zapoznanie uczniów z prawem dotyczącym nieletnich, zasadami odpowiedzialności oraz procedurami postępowania w sprawach nieletnich sprawców czynów karalnych,
• ograniczenie/wyeliminowanie aktów agresji i przemocy wśród uczniów,
• systematyczna i skuteczna profilaktyka zjawisk patologicznych wśród młodzieży.

Stopień realizacji wszystkich zadań związanych ze Zintegrowaną Polityką Bezpieczeństwa ocenia zespół certyfikujący z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie.

Historia projektu

Gimnazjum nr 1 w Miechowie przystąpiło do projektu w 2006 roku i po trzech latach jego realizacji, w 2009 roku uzyskała nadawany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie certyfikat „Szkoły promującej bezpieczeństwo”. Uroczyste wręczenie certyfikatu z udziałem Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz przedstawicieli samorządu województwa małopolskiego odbyło się w październiku 2009 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Uzyskany wtedy certyfikat miał ważność 2 lat i po audycie kontrolnym przeprowadzonym w 2011 roku przez zespół policjantów KWP w Krakowie, szkoła uzyskała przedłużenie ważności certyfikatu, tym razem na kolejne 5 lat. Po upływie 5 lat zespół certyfikujący pozytywnie ocenił starania szkoły podejmowane w zakresie poprawy bezpieczeństwa i szkoła, jako pierwsza w powiecie miechowskim, uzyskała tytuł Lidera Projektu Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa. Po reformie oświaty Gimnazjum nr 1 w Miechowie zostało wcielone do Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. Tym samym Szkoła Podstawowa nr 2 mogła przystąpić do kontynuacji projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, co też nastąpiło w 2017 r. Po pozytywnej weryfikacji zespołu certyfikującego Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie przyznał szkole Certyfikat Lidera Projektu, który nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez szkołę i staje się wzorem do naśladowania.

Partnerami szkoły w realizacji tego projektu są miechowskie instytucje działające na rzecz dzieci i młodzieży:

* Komenda Powiatowa Policji,

* Sąd Rejonowy, Wydział ds. Rodzinnych i Nieletnich w Miechowie,

* Urząd Gminy i Miasta w Miechowie; Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

* Straż Miejska

* Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Miechowie,

* Powiatowa Straż Pożarna w Miechowie,

Współpraca z w/w instytucjami układa się bardzo dobrze. Szkoła zawsze może liczyć na pomoc, wsparcie w trudnych sytuacjach.