Rotmistrz Pilecki – Nasz Bohater

W dniu 01-03-2018 roku w ramach obchodów Narodowego Dnia  PamięciŻołnierzy Wyklętych” uczniowie klasy 7 a 7 b ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie wzięli udział w zorganizowanej przez Centrum Kultury i Sportu w Miechowie prelekcji oraz projekcji filmu o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Seans kinowy poprzedziła prelekcja która w ciekawy sposób przybliżyła życiorys oraz bohaterska postawę Rotmistrza Witolda Pileckiego w czasie II Wojny światowej i tragiczne jego losy w okresie powojennym. Następnie uczniowie obejrzeli film pod tytułem „Pilecki” w  reżyserii  Mirosława Krzyszkowskiego. Film ten jest fabularyzowanym dokumentem przedstawiającym momenty z życia Pileckiego przeplatane wypowiedziami jego syna Andrzeja i historyka Adama Cyry oraz innymi akcentami z teraźniejszości.
     Zorganizowanie tego wydarzenia z udziałem uczniów naszej szkoły stworzyło ciekawą okazję do poznania i przekazania młodym pokoleniom wiedzy o jednym z największych bohaterów nie tylko polskiej, ale również europejskiej historii. Przykład postawy Rotmistrza Pileckiego pokazuje, czym może stać się dla człowieka Ojczyzna, honor i godność. Jego postawa nauczyła nas że bycie Polakiem oznacza zawziętość, dumę i walkę o wolność za wszelką cenę.

Dorota Pawłowska