Edukacyjna gra miejska ''Rozbijmy więzienie UB w Miechowie''

W 73  Rocznicę rozbicia przez żołnierzy Armii Krajowej więzienia PUBP w Miechowie 2 drużyny naszej szkoły wzięły udział w grze edukacyjnej zorganizowanej przez Urząd Gminy i Miasta w Miechowie, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu pod tytułem „Rozbijmy więzienie w Miechowie!”.

Celem gry było zapoznanie uczestników z historią miechowskiej Armii Krajowej i losów jej żołnierzy w okresie okupacji niemieckiej oraz w pierwszych miesiącach po wkroczeniu Armii Czerwonej. Przed wyruszeniem na trasę wszyscy byli szczegółowo instruowani co do czekających zadań przez Marcina Chorązkiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Gra miejska odbyła się właśnie z inicjatywy IPN, a związana była z rocznicą rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Miechowie, które miało miejsce w nocy z 24 na 25 kwietnia 1945 roku. W wyniku brawurowej akcji żołnierzy AK, z ubeckiej katowni zostało uwolnionych kilkudziesięciu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Nasza młodzież wcieliła się w bohaterów tamtych wydarzeń mając do wykonania szereg zadań. Po kilku godzinach zmagań z czasem, historią i zadaniami nastąpiło podsumowanie gry. Najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Drużyna  "Miechowici" złożona z uczniów klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 została zwycięzcą dzisiejszej gry miejskiej "Rozbijmy więzienie w Miechowie". Zwycięska ekipa to podopieczni Anny Stępień, zaś drużyna 2 pod opieką Jacka Banasika złożona z uczniów klas siódmych i szóstej A zajęła 4 miejsce.

Drużyna "Miechowici"

1. Jakub Słodowski - kapitan