Spacer edukacyjny uliczkami Miechowa

13 czerwca 2018 roku uczniowie klasy 7C, nie zważając na deszczową aurę, wzięli udział    w spacerze edukacyjnym uliczkami Miechowa. Lekcję muzealną w tak ciekawej formie przygotował i przeprowadził pan Marcin Florek – historyk i pracownik Muzeum Ziemi Miechowskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy od spotkania przy pomniku Macieja Miechowity. Pan Marcin niezwykle ciekawie opowiadał nam o tym, jak wyglądał tzw. „mały rynek”  w okresie międzywojennym. Uczniowie dowiedzieli się, że znajdowała się tutaj cerkiew,   a w miejscu dzisiejszej poczty stał budynek, w którym można było oglądać filmy wyświetlane przez kino objazdowe.

Obejrzeliśmy tablicę umieszczoną na gmachu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie upamiętniającą  wkroczenie do Miechowa w sierpniu 1914  słynnej Kadrówki na czele z Józefem Piłsudskim. Następnie udaliśmy się na ul. Mickiewicza. Przy niej dawniej mieściła się synagoga, a w czasie wojny Niemcy zorganizowali tu getto. Poznając różne ciekawostki związane z historią naszego miasta, dotarliśmy do miejsca,  w którym w czerwcu 1943 roku członkowie podziemia wykonali wyrok na kolaborancie  Kazimierzu  Nowaku. Spacer zakończyliśmy przy budynku znajdującym się przy ul Łukasińskiego, w którym mieściła się siedziba niemieckiej policji. Zajęcia „w terenie” uświadomiły nam, że w Miechowie znajduje się wiele miejsc, które bardzo blisko związane są z historią. Warto je odwiedzać i poznawać dzieje naszej małej Ojczyzny.