Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

Bądźcie dumni z historii Miechowa, której zazdrości nam świat

Pan Stanisław Osmenda - komandor Zakonu Bożogrobców, kustosz  stałej siedziby Polskiego  Zwierzchnictwa  Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, współorganizator obchodów Miechowskich Dni Jerozolimy, współorganizator Konkursu Wiedzy o Jerozolimie  i Ziemi Miechowskiej, a także  Pan Maurycy Fojcik - kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie gościli w Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie w związku                   z realizacją szkolnego projektu Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha ...

Uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie mieli niecodzienną okazję spotkać się z niezwykłymi gośćmi. Pan Stanisław Osmenda i Pan Maurycy Fojcik związani z Zakonem Rycerskim Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie przedstawili  im wielowiekową historię związków Miechowa z Ziemią Świętą. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści sięgającej  1163 roku, kiedy to możnowładca  Jaksa herbu Gryf za zgodą patriarchy jerozolimskiego sprowadził bożogrobców do Miechowa. Przywiózł także ziemię zebraną spod Grobu Chrystusa, która jako relikwia została rozsypana i na tym miejscu powstała nowa świątynia pod wezwaniem Świętego Grobu oraz klasztor. Zakon szybko rozwijał się dzięki książęcym nadaniom, a także licznym darowiznom możnowładców. Był  jednym z najbogatszych, zarządzał wieloma dobrami,        w tym kopalnią soli w Bochni, która  stanowiła jego własność. Historia Zakonu Bożogrobców to także  zatarg zakonników z Władysławem Łokietkiem, poparcie przez nich  buntu krakowskiego wójta Alberta, a w końcu wypędzenie ich z Miechowa, a potem powrót po załagodzeniu konfliktu. Mowa była także o czasach, gdy Ziemię Świętą zajęli muzułmanie. Grób Chrystusowy    w Miechowie stał się wtedy celem pielgrzymek z całej Europy. Młodzież dowiedziała się również   o działalności charytatywnej Zakonu, który opiekował się szpitalami i szkołami, a także o tym, że kanonicy miechowscy wprowadzili liturgię i nabożeństwa związane z Grobem Chrystusowym, rozpowszechnili zwyczaj urządzania w kościołach w Wielki Piątek Grobu Chrystusa. Zakon Bożogrobców opiekował się miechowskim sanktuarium do czasu  kasaty Zakonu  dekretem namiestnika carskiego w 1819 r. Polskie zwierzchnictwo zostało reaktywowane dopiero     w połowie lat 90 XX wieku.

   Uczniowie dowiedzieli się też, że obecnie Zakon skupia duchownych, a także świeckich członków  niezwiązanych ślubami zakonnymi. Statut Zakonu wyraźnie określa, kto może wstąpić   w jego szeregi. Wymagana jest więc  rekomendacja członka Zakonu, ponadto kandydat musi być osobą wierzącą o nieposzlakowanej postawie moralnej, szczególnie zasłużoną w pracach na rzecz Ziemi Świętej.

    Pan Stanisław Osmenda, właściciel firmy Elektroinstal, wspomniał o swym zaangażowaniu      w prace związane z wykonaniem nowoczesnej iluminacji w kościołach w Betlejem, Nazarecie    i Jerozolimie. Zadanie to potraktował jako  misję, osobisty obowiązek dbania o miejsca święte.

    Wielką atrakcją dla młodzieży było pojawienie się Pana Maurycego Fojcika w mundurze kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Kapłani zakonnicy opiekujący się Grobem Bożym nosili podwójny czerwony krzyż, który stał się godłem zakonu. Dawny strój bożogrobców był skromniejszy, stanowił go czarny habit, a na nim naszyty po lewej stronie czerwony podwójny krzyż. Okazało się, że prawie każdy element munduru, w którym wystąpił Pan Maurycy Fojcik (np. guziki, epolety) ma określone znaczenie.

  Goście odpowiadali również na pytania młodzieży dotyczące domniemanego skarbu bożogrobców, organizacji działalności Zakonu, obecnej liczby członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na świecie, w Polsce i w Miechowie. Pan Stanisław Osmenda mieczem na wzór Krzyża Jerozolimskiego pasował na giermka Maćka Jędrychowskiego      z kl. VIIC, dla którego stało się to zobowiązujące, gdyż w tym roku będzie uczestniczył   w Konkursie Wiedzy o Jerozolimie i Ziemi Miechowskiej.

    Na zakończenie spotkania Pan Stanisław Osmenda zwrócił się do uczniów z apelem, aby interesowali się piękną historią Miechowa, której zazdrości nam świat. Oni, młodzi już niedługą będą tworzyć nową historię, bo przyszłość należy do nich. Ale niech pamiętają o przeszłości, która przecież determinuje ich tożsamość.