Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

Moja mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha...

20 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie uroczyście podsumowano trwającą siedem miesięcy realizację szkolnego projektu Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha ..., w której uczestniczyli uczniowie kl, IVD, VIIA, VIIB, VIIC pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Nowak (autorki projektu), Jadwigi Pasek i Jacka Jurkowskiego.

   Na uroczystości Dyrektor szkoły Pan Mirosław Czekaj powitał Dyrektora Samorządowego Zespołu Edukacji w Miechowie Pana Krzysztofa Piwowarczyka. Przekazał także wszystkim zebranym pozdrowienia od  Dyrektora Muzeum Collegium Maius UJ Pana Profesora Krzysztofa Stopki, który z racji uroczystości w Collegium Maius nie mógł przybyć. Następnie Dyrektor przywitał gości, dzięki którym realizowane były działania związane z projektem: Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Pana Zdzisława Gajdę,Komandora Zakonu Bożogrobców, Kustosza stałej siedziby Polskiego  Zwierzchnictwa  Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Pana Stanisława Osmendę,  Kawalera  Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Pana mecenasa doktora Bartłomieja Czecha - Kosińskiego, Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie Pana Michała Biernackiego, Pana Józefa Wlazło - znanego miechowskiego zegarmistrza, świadka historii Miechowa, Pana Marcina Florka - historyka, adiunkta Muzeum Ziemi Miechowskiej. Dyrektor wymienił także nieobecnych uczestników projektu - Panią Wiolettę Grzywnowicz - autorkę legend związanych z Miechowem oraz książek dla dzieci, Pana Stanisława Piwowarskiego - historyka i pasjonata historii Miechowa, Panią Urszulę Pogoń - bibliotekarza Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie.

    Szczególnie serdecznie  Pan dyrektor powitał nieobecną, ale, jak powiedział: będącą z nami myślami i sercem malarkę, poetkę, pisarkę, Honorowego Obywatela Miechowa Panią Janinę Bergander, która bardzo aktywnie zaangażowała się w realizację projektu. Było więc oczywiste, że podsumowanie przedsięwzięcia nie mogło się odbyć bez niej, dlatego też Pani Janina, która nie mogła przybyć osobiście, przemówiła do zebranych z ekranu. W swej wypowiedzi podkreśliła wielką moc słowa i potrzebę czytania. Życzyła uczniom wielu czytelniczych przygód, które  wzbogacą ich życie. Mówiła o miłości do Ojczyzny i pracy na rzecz jej dobra.

    Pan Dyrektor Mirosław Czekaj w swym wystąpieniu wyraził satysfakcję, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie mieli możliwość poznać osoby tak mocno zaangażowane   w kultywowanie historii, tradycji i kultury naszego regionu. Podziękował za  skierowane przez nich do uczniów niezwykle ważne przesłania, kształtujące ich osobowość i charaktery. Podkreślił konieczność wzajemnego zrozumienia i szacunku między starszym i młodszym pokoleniem.

    Następnie głos zabrał Pan Profesor Zdzisław Gajda, który nawiązał do czasów Macieja    z Miechowa. W humorystyczny sposób przedstawił prawdopodobne scenki z życia małego Maćka, a potem mówił młodzieży o potrzebie determinacji w dążeniu do celu, o wytrwałości  w realizowaniu zamiarów i marzeń. Pan Bartłomiej Czech-Kosiński, który wystąpił w mundurze  kawalera  Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie,  krótko odniósł się do historii Zakonu Bożogrobców, wskazał na wzajemne zależności między rozwojem Zakonu  i rozwojem Miechowa. Opowiedział także, jak wyglądały dawniej, a jak obecnie wyglądają stroje członków Zakonu.

   W następnej części uroczystości uczniowie kl. VIIB zaprezentowali pokaz multimedialny,   w którym w skróconej formie przedstawili wielość różnorodnych działań związanych z realizacją projektu, którego celem głównym było  rozwijanie wiedzy o kulturze regionu i jej związkach    z kulturą narodową poprzez nawiązanie współpracy z osobami zasłużonymi oraz instytucjami zajmującymi się ochroną dziedzictwa historycznego regionu. Dzięki realizacji projektu nasza Mała Ojczyzna przedstawiła  uczniom swoje nowe, jakże interesujące oblicze.        

    W czasie uroczystości Pan Dyrektor wraz z Panem Profesorem Gajdą, Panem Stanisławem Osmendą i Panem Michałem Biernackim wręczyli uczestnikom I Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego im. Janiny Bergander, który przebiegał pod Honorowym Patronatem Pani Janiny Bergander, nagrody w postaci prac malarskich Patronki konkursu oraz pamiątkowe dyplomy, które   osobiście podpisała Pani Bergander podczas wizyty goszczącego u niej Dyrektora Mirosława  Czekaja. Laureatką konkursu została  uczennica kl. VIB Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie Sara Kubic.

     Pan Dyrektor Mirosław Czekaj poinformował także uczestników uroczystości o wyróżnieniu szkoły przez Profesora Zdzisława Gajdę, który przeznaczył Medal im. Macieja z Miechowa dla szczególnie zasłużonego nauczyciela lub społecznika wskazanego przez Szkołę Podstawową nr 2  w Miechowie.

    Podsumowaniem tej części uroczystości było wręczenie gościom pamiątkowych broszur, przedstawiających przebieg realizacji projektu.

    W następnej części spotkania  uczniowie swym występem podziękowali gościom za ich udział        w realizacji szkolnego projektu  Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha ...                                   

Wszyscy wysłuchali pięknych interpretacji utworów poetyckich, w tym także utworów Pani Janiny Bergander - Pamięć oraz Miechowski Zegarmistrz z dedykacją dla Pana Józefa Wlazło. Swoje wiersze o Małej Ojczyźnie zaprezentowali też młodzi poeci z klasy IVD.  Prowadzony przez Panią Agnieszkę Gajos szkolny zespół wokalny wykonał piosenki, których nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom uroczystości.

    W czasie, gdy goście składali wpisy do Księgi  Pamiątkowej, już w mniej formalnej atmosferze  Kawaler  Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Pan Bartłomiej Czech-Kosiński  zaprezentował miecz rycerski OESSH. Przedstawił  historię i znaczenie wszystkich znajdujących się na nim elementów. Tym właśnie mieczem, na wcześniejszym spotkaniu z Panem Stanisławem Osmendą symbolicznie mianowano na giermka Zakonu ucznia kl. VIIC Maćka Jędrychowskiego, dla którego było to chyba wielkim zobowiązaniem, gdyż  został laureatem   w tegorocznym Konkursie o Jerozolimie i Ziemi Miechowskiej. Teraz, na propozycję Pana Stanisława Osmendy następni uczniowie dostąpili  zaszczytu pasowania na giermków, a Pan Osmenda obiecał, że 15 września, w czasie obchodów V Miechowskich Dni Jerozolimy otrzymają  od Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie stosowne dyplomy upamiętniające ten fakt.  

   Wspólne zdjęcie - zaproszonych gości oraz uczestników I Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego im. Janiny Bergander zakończyło uroczyste podsumowanie realizacji szkolnego projektu  Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha ...         

 

                                                                                                                                 Joanna Nowak