Dla tych, którzy czytają nie tylko lektury

Dnia 28 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie odbył się finał, organizowanego przez polonistkę Panią Joannę Nowak, I Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego im. Janiny Bergander pod Honorowym Patronatem Janiny Bergander - malarki, poetki, pisarki, Honorowego Obywatela Miechowa. Pomysł tego przedsięwzięcia powstał w trakcie współpracy w ramach realizacji szkolnego projektu Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha ... Pani Janina Bergander przekazała wtedy szkole 21 swych prac malarskich z przeznaczeniem dla tych uczniów, którzy czytają nie tylko lektury. Tak zrodziła się idea przedsięwzięcia, którego celem głównym było popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Motto konkursu stanowiły słowa Pani Bergander z jej listu skierowanego do uczniów kl. IVD Szkoły Podstawowej nr 2  w Miechowie: Niech czytanie stanie się Waszą codzienną potrzebą, jak sen, jak jedzenie.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i przebiegał w dwóch etapach: etap szkolny i etap finałowy. Uczestniczyli w nim uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Charsznicy, Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. Etap finałowy, otwarty przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie Pana Mirosława Czekaja, rozpoczął się odczytaniem pięknego i wzruszającego przesłania Pani Janiny Bergander skierowanego do uczestników konkursu. Następnie Pani Urszula Pogoń, pracownik Biblioteki Publicznej w Miechowie,  przedstawiła uczniom informacje dotyczące twórczości artystycznej Honorowej Patronki konkursu. Młodzież z zainteresowaniem oglądała także, zorganizowaną dzięki uprzejmości Pana Michała Biernackiego Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków    w Miechowie, wystawę, ukazującą bogactwo dokonań malarskich i literackich Pani Janiny Bergander. Kolejnym etapem były już zmagania uczestników z zadaniami, przy realizacji których musieli wykazać się znajomością lektur pozaszkolnych oraz w  interesujący sposób zaprezentować swe pasje czytelnicze. Po części pisemnej nastąpiła część ustna, w czasie której każdy uczestnik konkursu czytał wybrany fragment swojej ulubionej lektury i uzasadniał jej wybór.

Po podsumowaniu wszystkich prac i wypowiedzi Komisja konkursowa, której przewodniczyła Pani wicedyrektor Jadwiga Pasek, pierwsze miejsce przyznała uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie Sarze Kubic z kl. VIB. Drugie miejsce przypadło w udziale Alicji Skórze kl. VB       ze Szkoły Podstawowej w Charsznicy oraz Wiktorii Bijak kl. VIIC ze Szkoły Podstawowej nr 2   w Miechowie, a trzecie  - Zuzannie Benke kl. IVA ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie oraz Paulinie Kopeć z kl. VIB Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. Wszystkie dyplomy dla uczestników konkursu osobiście podpisała Pani Janina Bergander. Na uroczystości podsumowania szkolnego projektu Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha ..... zwyciężczyni konkursu oprócz, tak jak wszyscy uczestnicy konkursu, pamiątkowego dyplomu otrzyma także duży obraz na płótnie autorstwa Pani Janiny Bergander, przedstawiający polne kwiaty. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymają po dwie mniejsze prace malarskie Pani Janiny Bergander,   a dwanaścioro wyróżnionych uczniów po jednej. Poza regulaminem została przyznana nagroda specjalna dla Amelii Frukacz,  z kl. IVC  Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie za najładniejszy list do Pani Janiny Bergander. Laureatka tej nagrody dodatkowo otrzyma tomik poezji Pani Bergander z osobistą dedykacją autorki oraz obrazek. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział    w  konkursie i już zapraszamy na jego II edycję w przyszłym roku szkolnym.