Lekcja muzealna na Wawelu

Podczas niecodziennej lekcji uczniowie klasy IIC  poznali pojęcia: legenda, gród i źródło historyczne, dowiedzieli się o roli Wawelu w historii Krakowa na podstawie podań i  legend:  Smok wawelski i mądry szewczyk, Dzielna królewna Wanda, Podziemny zamek, Głowa wawelska, O Stańczyku, co nawet z królem żartował, Dzwon "Zygmunt". W trakcie zajęć uczniowie poznali również historię  na obrazach, gobelinach i arrasach, gdzie  odszukiwali  zwierzęta i rośliny oraz poznali historie biblijne.

Zajęcia prowadzone były w wybranych komnatach II piętra zamku, który  zakończył krótki warsztat plastyczny.

Uczniowie poznali także dzieje Katedry począwszy od ustanowienia na Wawelu siedziby biskupa w 1000 roku po czasy współczesne. Zwiedzili także groby królewskie, gdzie oprócz królów i wieszczów w wawelskich kryptach spoczywają wielcy wodzowie: książę Józef Poniatowski (†1813),    prochy zmarłego w Szwajcarii Tadeusza Kościuszki (†1817  prochy generała Władysława Sikorskiego (†1943),  a także Marszałka Józefa Piłsudskiego (†1935).  w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Wielką atrakcją okazało się „zdobycie” wieży z Dzwonem Zygmunta.