,,Jam Jest Rycerz Jaksa”

21 listopada uczniowie klasy IA uczestniczyli w warsztatach, które odbyły się w Muzeum Ziemi Miechowskie. W czasie zajęć dzieci poznały, a właściwie poszerzyły wiedzę na temat życia i działalności miechowskiego rycerza Jaksy. Wspomnieć należy, że były to już kolejne zajęcia, na których uczniowie mieli okazję poznać historię naszego miasteczka. W czasie spotkania z pisarką panią Wiolettą Grzywnowicz oraz w czasie spotkania czytelniczego w bibliotece miejskiej dzieciaki poznały już wiele faktów z życia rycerza Jaksy i zakonu Bożogrobców.

Warsztaty rozpoczęły się od zwiedzania Bazyliki Grobu Bożego, gdzie na najstarszej części budynku znajduje się zabytkowy fresk z zachowanym fragmentem miecza oraz portret rycerza Jaksy. Następnie oglądając prezentację, dzieci dowiedziały się kto mógł zasłużyć na to zaszczytne miano i  jakie cechy powinien  posiadać rycerz. Czy w dzisiejszych czasach można być rycerzem i czy dziewczynki chciałyby być damami dworu? Te pytania wywołały prawdziwą dyskusję. Zdania były podzielone, ale większość chłopców stwierdziła, że można zachowywać się po rycersku np. pomagając innym, a dziewczynki, że fajnie by było choć na kilka dni zamieszkać w zamku. Po burzliwej dyskusji nasza przewodniczka stwierdziła, że jest pod wrażeniem wiedzy i przemyśleń dzieci i zaprosiła do wykonania rekwizytów rycerskich czyli tarcz, mieczy i czapek dam dworu. Tu wyobraźnia i kreatywność nie miały granic, więc do szkoły wróciliśmy z pięknymi i pomysłowymi pracami. Niektórzy już zapowiedzieli, że na najbliższe ,,Andrzejki” przebiorą się za rycerzy lub damy dworu. A może postać Jaksy zainspiruje kogoś nie tylko pod względem wyglądu, ale i zachowania?
                                                                                                                                                                                                                                                                        M. Banasik