Wycieczka do Wiednia

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie świętowali Mikołajki i mieli okazję poczuć klimat bożonarodzeniowy uczestnicząc w trzydniowej wycieczce do Wiednia, zorganizowanej w dniach 5- 7 grudnia. Klasy IIIa, IIIb i IIIc wraz z opiekunami  Małgorzatą Kałwą, Agnieszką Czarnecką, Barbarą Borucką  i Krzysztofem Drdzeniem zwiedzili Kahlenberg- wzgórze z którego Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą, w historii zapamiętanej jako Odsiecz Wiedeńska.

Wizyta połączona była z wizytą w kościele, który od roku 1906 stanowi ostoję polskości na tych ziemiach. Pierwszy dzień wycieczki był zarazem okazją do zapoznania się z eksponatami w  dwóch wspaniałych muzeach: Historii Naturalnej i Historii Sztuki, gdzie młodzież podziwiała rzadkie okazy fauny i flory oraz dzieła sztuki, często oglądane jedynie w podręcznikach lub w Internecie. Kolejny dzień w Wiedniu upłynął pod znakiem zwiedzania najbardziej popularnych miejsc w mieście. Wizyta w pałacach Belvedere i Hofburg, spacer Starówką, katedra Św. Szczepana i dom Mozarta to tylko najbardziej znane miejsca odwiedzone przez uczestników.  Niezwykłym doznaniem było zwiedzanie Opery Wiedeńskiej, połączone z lekcją języka angielskiego, gdyż w tym właśnie języku przewodnik zapoznawał uczniów i ich opiekunów z tym niesamowitym miejscem. Wiele innych atrakcji podziwiano przejeżdżając słynnym Ringiem przez centrum Wiednia. Uwieńczeniem drugiego dnia była wizyta na jarmarku bożonarodzeniowym, gdzie można było zakupić pamiątki i zasmakować lokalnych produktów, które często znacznie różniły się od tradycyjnych, polskich dań, kojarzonych ze świętami Bożego Narodzenia. Ostatnim akordem wyjazdu była wizyta w Schoöbrunn- letniej rezydencji cesarskiej, połączona ze spacerem po ogrodach pałacowych i zwiedzaniem Muzeum Powozów. Mnogość atrakcji i doznań zrekompensowała uczestnikom długą podróż, która upłynęła w radosnej i zabawowej atmosferze, pozwalając oderwać się od codziennej pracy i obowiązków szkolnych. Wyjazd był niepowtarzalną okazją do sprawdzenia swojej znajomości języków obcych, gdyż wymagał od jego uczestników radzenia sobie w sytuacjach życia codziennego, takich jak zakupy, pobyt w hotelu czy posiłki w tradycyjnej wiedeńskiej restauracji, serwującej dania typowe dla kuchni niemieckiej.

Krzysztof Drdzeń