Wycieczka do Tokarni

Dnia 18 września 2019 roku  klasy 2b i 2c wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Polskiej w Tokarni. Celem wycieczki, oprócz dobrej zabawy było ukazanie dzieciom warunków życia ludzi w dawnych czasach, czynności gospodarskich, upraw polowych oraz tradycyjnych rzemiosł i zawodów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wiadomości, o tym jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu, w jakich warunkach żyli ludzie, jak przygotowywali jedzenie, zwiedzały i podziwiały stare chaty, zagrody, wiejską szkołę, kuźnię, aptekę, dom lekarza, dawny sklep, wiatrak, młyn, obserwowały zwierzęta domowe w niektórych zagrodach. Kolejny etap wycieczki stanowiły warsztaty,, Od ziarenka do bochenka’’, podczas których oglądały kłosy zbóż i ziarna. Przy pomocy Pani Przewodnik młóciły cepem zboże, mieliły w żarnach ziarno na mąkę, którą zabrały do starej chaty. W chacie dowiedziały się w jaki sposób przygotowuje się ciasto na chleb, jaką wielką wartość stanowi dla człowieka, a następnie przystąpiły do formowania bułeczek z przygotowanego ciasta. Pięknie uformowane trafiły do nagrzanego chlebowego pieca. Upieczone bułeczki dzieci zabrały ze sobą do domu. Wycieczka do skansenu w Tokarni okazała się lekcją żywej historii oraz pozwoliła zrealizować w klasie 2b i 2c kolejne zagadnienie programu edukacji regionalnej ”Śladami naszych przodków”.

Małgorzata Kielian, Monika Kruszec