,,Lepiej zobaczyć to raz, nim słyszeć o tym tysiąc razy’’ Wycieczka do Wieliczki

22 marca uczniowie klas IIB, IIC i IIIA  udali się na wycieczkę do Wieliczki, gdzie zwiedzali  jeden z najbardziej  znanych obiektów turystycznych w Polsce  - zabytkową kopalnię  soli.

Ten unikatowy obiekt, wpisany został  w 1976 r. na listę zabytków krajowych, natomiast   w 1978 r. - przez UNESCO na Pierwszą Międzynarodową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

Kopalnia ta stanowi  jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska: chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki (o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m)  ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.

Wnętrze kopalni z monumentalnymi drewnianymi obudowami, kaplice podziemne z pięknym wystrojem wnętrz, jeziorka, ślady robót górniczych oraz różne urządzenia kopalniane zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie .