Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

"Ludzie ludziom zgotowali ten los"

12 października klasa 8B, wraz z wychowawczynią Panią Eweliną Faracik oraz Panią Jolantą Bogacz, udała się na wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau Byłego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady. „Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.” (https://www.auschwitz.org/historia/)

Opowieść, jaką usłyszeli zwiedzający, rozpoczęła się w momencie przejścia przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”.  Historia tego miejsca jest przepełniona smutkiem, strachem, nienawiścią i okrucieństwem. Przekaz m.in. o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty, o brutalności oprawców,  na zawsze pozostawi ślad w pamięci zwiedzających.

Pod Ścianą Śmierci z powagą i smutkiem uczestnicy wyjazdu oddali cześć wymordowanym, podobnie w drugim obozie przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Faszyzmu , który znajduje się w Brzezince.

To, co zobaczyli uczniowie, wywarło na nich ogromne wrażenie. Zupełnie inaczej jest, gdy słucha się o tym lub czyta w podręczniku, a zupełnie inaczej, gdy zobaczy się to na własne oczy. Żeby choć trochę zrozumieć tragedię ludzi, którzy tam trafili, trzeba tam pojechać.