Wystawa 160 Rocznica Powstania Styczniowego

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć wystawę plenerową przygotowaną przez Fundację Stawiamy na Rozwój zatytułowaną „Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa Miechowska na tle Powstania Styczniowego 1863 r.”, eksponowaną w holu szkoły.

W tym roku mija 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego i Bitwy Miechowskiej. O Powstaniu i bitwie stoczonej na ulicach naszego miasta wiele się mówi, upamiętniane są te wydarzenia w każdą rocznicę, organizowane są konkursy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, lecz nie zmienia to faktu, że wiedza ta nie jest powszechnie znana ogółowi mieszkańców naszego miasta. Wystawa to ciekawy projekt o wymiarze edukacyjnym i popularyzatorskim; przybliża wydarzenia związane z największym zrywem niepodległościowym, mówi o nadziei jaka rodziła się wśród uciemiężonych przez zaborców Polaków na przełomie lat 50 i 60 XIX wieku, o manifestacjach patriotycznych, przemianach i nastrojach jakie zachodziły w społeczeństwie polskim, opowiada o wybuchu powstania i tworzącym się oddziale powstańczym, o jego tragicznej wyprawie i klęsce miechowskiej. Dowiadujemy się także jak ważna była pamięć i tradycja odwołująca się do czynów powstańców styczniowych.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów, pracowników szkoły, ale także rodziców odwiedzających szkołę; skłaniała do refleksji i pytań dotyczących tych wydarzeń.

Uzupełnieniem wystawy jest katalog, który zawiera wiele ciekawych fotografii, grafik i obrazów związanych z wydarzeniami Bitwy Miechowskiej oraz Powstania Styczniowego.

Małgorzata Dziura