Miejsce, w którym czas mija przyjemnie i smakowicie- Niezwojowice

W piękny wrześniowy dzień byliśmy gośćmi niezwykle serdecznych i życzliwych gospodarzy państwa Danuty i Jacka Królów oraz ich córki Agnieszki Król

Dzięki nim uczestniczyliśmy w niecodziennej lekcji historii dotyczącej Bitwy pod Racławicami oraz oglądaliśmy galerie obrazów poświęconych wydarzeniom patriotycznym. Ogromną atrakcją dla nas było uczestniczenie w  robieniu przepysznych, drożdżowych rogalików. Każdy miał możliwość samodzielnie wałkować ciasto, smarować powidełkami i zawijać – na samo wspomnienie cieknie nam ślinka. Podczas gdy rogaliki się piekły, oglądaliśmy różnego rodzaju rośliny ogrodowe, dokarmialiśmy zwierzęta. Karmiliśmy kury, gęsi. Mogliśmy się też przenieść w czasie… i zobaczyć, jak dawniej wyglądały klasy oraz doświadczyć pisania gęsim piórem, co okazało się niełatwym zadaniem. Wysłuchaliśmy pięknej i pouczającej bajki ”O życiu pszczół”. Bajka ta była prezentowana przed wielkim obrazem, który ilustrował to wszystko, co słyszeliśmy. Obejrzeliśmy w jaki sposób przygotowuje się kapustę do kiszenia, każdy miał możliwość ugniatać poszatkowaną kapustę w ogromnych beczkach. Nie zabrakło również zabawy oraz objadania się smakołykami na świeżym powietrzu. Miód, powidła, ziemniaki- dar od Gospodarzy, zakupione pamiątki to zapachy i smaki, które zabraliśmy ze sobą w drogę powrotną do szkoły.

Przeżyliśmy lekcję ekologii, połączoną z ogromną życzliwością i ekologią w pełnym tego słowa znaczeniu.