Lekcja historii w muzeum

Z okazji 161 rocznicy wybuchu powstania styczniowego uczniowie  klasy 7b uczestniczyli w wycieczce  do Muzeum Ziemi  Miechowskiej  gdzie obejrzeli wystawę pod tytułem  „Przez krew idziem ku wolności”.

Pani przewodnik z dużym zaangażowaniem i w ciekawy sposób przedstawiła wydarzenia związane z walką Polaków o niepodległość. Ekspozycja  została podzielona  na cztery części:

NADZIEJA  sytuacja międzynarodowa, przygotowania do wybuchu powstania styczniowego, stroje żałobne, biżuteria żałobna, gabinet miechowskiego proboszcza księdza Pawła Rakowskiego z czasów powstania.

BITWA  bitwa miechowska na planszy plastycznej z makietą XIX wiecznego Miechowa, broń, jaką walczyli w Miechowie powstańcy, stroje powstańców i obrazy przedstawiające epizody bitwy.

PAMIĘĆ  wyprawy krakowskie, pacyfikacja miasta, portrety powstańców, broń powstańcza, lista poległych, klepsydry krakowskie, strój i historia weteranów powstania styczniowego.

KU WOLNOŚCI   działania poprzedzające wielką wojnę, organizacje paramilitarne, polskie oddziały pod różnymi sztandarami, bagnety wojenne, odznaki, przypinki, medaliony i medale, portrety ojców niepodległości.

Największy zryw niepodległościowy Polaków w XIX w. trwał więc blisko 2 lata, Polacy stoczyli z Rosjanami ok. 1200 bitew i potyczek, a jedną z największych i najkrwawszych była bitwa miechowska 17 lutego 1863 r.

Uczniowie obejrzeli także wystawę poświęconą szatom i naczyniom liturgicznym.

A po dużej dawce wiedzy siódmoklasiści relaksowali się i odpoczywali  na kręgielni.