Lekcja religii w kościele

W listopadzie  klasa IIIa i IIIc wraz z p. Małgorzatą Banasik i s. Deborą udały się do miechowskiej bazyliki na lekcję religii połączoną z przekazem wiedzy na temat architektury, rzeźby i stylów w sztuce sakralnej.

Uczniowie poznawali nowe dla nich określenia dotyczące paramentów i szat liturgicznych, takie jak: kapa, ornat, alba, stuła, komża, kielich, patena, korporał, palka, puryfikaterz, trybularz, monstrancja, etc. Poza tym rozpoznawali i nazywali poszczególne elementy wystroju świątyni i jej zdobień, np.: putta, freski, sklepienia krzyżowo-żebrowe, stalle, witraże, etc.

Szczególnie interesujące było zetknięcie się z bliska z paramentami liturgicznymi używanymi podczas sprawowania Eucharystii. Dzieci mogły dotknąć kielicha, pateny, zobaczyć z bliska ampułki, hostie o różnych wielkościach. Wszelkich potrzebnych wyjaśnień na temat sprzętów wykorzystywanych w kościele udzieliła uczniom s. Daria, zakrystianka miechowskiej bazyliki.

Miejmy nadzieję, że wiedza zdobyta w bliskim kontakcie z rzeczywistością do której się odnosi, będzie trwała i przyniesie dobre owoce w przyszłych doświadczeniach religijnych i estetycznych uczniów obu klas.

s. Debora