,, Wiemy jak alarmować straż pożarną”

Wizytę w siedzibie straży pożarnej w Miechowie rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Dowodzenia. To właśnie w tym niepozornym miejscu, pełnym kamer, komputerów i ,,tajemniczych map” ma początek każda akcja strażacka. Stąd  kieruje się wyjazdem samochodów strażackich, lokalizuje miejsce zgłoszenia i miejsce do którego ma dotrzeć pomoc. To tu właśnie niemal bez przerwy dzwoni telefon. Pan kapitan Sławomir Glaba, dowódca I zmiany oprowadzając nas po siedzibie straży pożarnej, uświadomił nam jak ważne są dwa numery  telefonów: 998 i 112, wytłumaczył dlaczego nie wolno robić żartów dzwoniąc i jak o tę pomoc prosić.

Następnie oglądaliśmy wyposażenie samochodu strażackiego, rozwijaliśmy węże, obserwowaliśmy jak strażacy przygotowują się do wyjazdu na akcję. Dowiedzieliśmy się też, jak ważna jest sprawność fizyczna i wiemy, że strażacy tak jak uczniowie otrzymują stopnie za testy sprawnościowe. W tym miejscu serdecznie dziękujemy panu strażakowi Michałowi Czapnikowi, który z niezwykłą cierpliwością demonstrował nam ubiór strażaka w wersji koszarowej i ,,akcyjnej”.

Jednak największe wrażenie zrobił na nas pokaz ,,pożaru”, który może zdarzyć się w każdej kuchni. Bo ileż razy zdarza się nam dorosłym zostawić garnek na kuchni. Strażacy zademonstrowali jak szybko zaczyna się palić olej pozostawiony na patelni. To właśnie wtedy zrozumieliśmy, że są substancje, których nie wolno gasić wodą.

Za wszystkie informacje, przestrogi i wskazówki Dziękujemy naszemu przewodnikowi panu kpt. Sławomirowi, wszystkim strażakom oraz kpt. Pawłowi Miś, który zaprosił i zorganizował naszą wycieczkę.

Uczniowie klasy IC i IIIA z wychowawczyniami p. Elżbietą Łojan i Małgorzatą Banasik.