Śladami Naszej Małej Ojczyzny

W piątek 23.11.2018 roku uczniowie klasy I b i I c odwiedziły Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej. Nie była to przypadkowa wizyta lecz kolejne zaplanowane działanie związane z realizacją autorskiego programu edukacji regionalnej „ Dziedzictwo kulturowe Ziemi Miechowskiej, którego założeniem jest tworzenie więzi emocjonalnej z miejscem zamieszkania, poznanie dziedzictwa kulturowego regionu, włączanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach wspólnoty lokalnej i regionalnej.

Klasy I b i I c są w trakcie realizacji jednego z zagadnień programowych: Moja rodzinna miejscowość dawniej i dziś. To właśnie Miechowska Bazylika i Muzeum pozwoliły na pierwsze  wnikliwe obserwacje zabytków Miechowa. W Bazylice Grobu Bożego dzieci podziwiały najstarszą część Bazyliki z ozdobnym freskiem i zachowanym fragmentem miecza oraz symboliczny nagrobek księcia Jaksy z pamiątkową tablicą. Następnie zabytkowymi schodami i korytarzami przeszli do muzeum, aby obejrzeć prezentację multimedialną o rycerzach, rycerstwie, turniejach rycerskich i damach dworu. Dzieci wymieniały cechy jakimi odznaczał się prawdziwy rycerz. Kolejny etap naszej wycieczki stanowiły zajęcia plastyczno- techniczne podczas których dziewczynki wykonywały nakrycie głowy jakie niegdyś nosiły damy dworu, a chłopcy tarczę rycerza. Koniec zajęć udokumentowaliśmy wspólną fotografią w wykonanych czapkach i z tarczami w rękach. Wychodząc z muzeum zatrzymaliśmy się przy Pomniku Macieja Miechowity znamienitego Miechowianina.

Małgorzata Kielian i Monika Kruszec