Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską

29 maja klasa 1C i 2C wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wspaniałą wycieczkę do serca Jury Krakowsko – Częstochowskiej, czyli Podlesic

Znajduje się tam wiele malowniczych szlaków, po których spacerując podziwia się przepiękne wytwory skalne stworzone przez naturę. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od wyjścia na słynną Górę Zborów. Jest ona drugim, najwyższym punktem na Jurze. W drodze towarzyszył Nam przewodnik, który całą drogę tłumaczył i pokazywał dzieciom dzieła matki natury. Dzieci bez problemu weszły na sam szczyt, skąd rozpościerał się widok zapierający dech. Sprzyjająca Nam w tym dniu pogoda podsycała jeszcze wrażenia.

Po zejściu z góry udaliśmy się do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury na warsztaty paleontologiczne oraz warsztaty pszczelarskie. Na pierwszych dzieci dowiedziały się jak wspaniałe skamieniałości i kamienie możemy znaleźć w Polsce, z jakiego okresu one pochodzą, w jaki sposób ich szukać i je wydobywać. Po krótkiej prezentacji przewodnik zabrał dzieci na stanowisko paleontologiczne, gdzie otrzymali łopatki, pędzle, wiaderka. Ich zadaniem było znalezienie skamieniałości, ale też w ziemi zakopane były pamiątkowe magnesy dla dzieci. Drugie warsztaty, dotyczyły życia pszczół i powstawania miodu. Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie oglądali jak w przybliżeniu wygląda królowa pszczół, czym różni się od pszczół robotnic czy trutni. Przewodnik wyjaśnił kim jest pszczelarz, bartnik, pasieka, barć. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób pszczoły przychodzą na świat, jak wygląda ich sposób komunikacji i poszukiwania pyłku do zbierania nektaru. Na koniec tych warsztatów chętne dzieci mogły ubrać fragment stroju pszczelarza, następnie wszyscy wykonali pamiątkowe świeczki z wosku pszczelego.

Wycieczka do serca Jury Krakowsko – Częstochowskiej pozostanie w naszej pamięci ze względu na piękno krajobrazu jaki podziwialiśmy, tematykę  warsztatów i wspaniałe podejście osób prowadzących, ale również pogodę, która w tym dniu była jak wymarzona. Wszyscy wróciliśmy do domu radośni i uśmiechnięci.