Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie z wizytą w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

W przedświąteczny czwartek, 21 grudnia 2023 roku, uczniowie klas ósmych i siódmych pod opieką nauczycieli, zaproszeni przez posłankę na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, panią  Katarzynę Matusik – Lipiec, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, której głównym punktem programu była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyjechaliśmy z Miechowa wczesnym rankiem, dzięki czemu mieliśmy trochę czasu, aby przed wejściem do Sejmu odwiedzić najbardziej znane miejsca w stolicy. Podziwialiśmy Starówkę, Zamek Królewski z dostojną Kolumną Zygmunta III Wazy, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki. Spacerując Krakowskim Przedmieściem, zachwycaliśmy się pięknymi, bożonarodzeniowymi dekoracjami.

Najwięcej emocji budziła w nas jednak oczekiwana wizyta w Sejmie. Po zarejestrowaniu się w biurze przepustek i przejściu kontroli bezpieczeństwa zostaliśmy powitani przez posłankę, panią Katarzynę Matusik – Lipiec. W towarzystwie pani poseł oraz pana przewodnika obejrzeliśmy makietę prezentującą kompleks budowli sejmowych, poznaliśmy historię siedziby władzy ustawodawczej, w holu przyjrzeliśmy się pamiątkowej tablicy poświęconej parlamentarzystom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicy upamiętniającej posłów – ofiary katastrofy smoleńskiej, na słynnych schodach sejmowych pozowaliśmy do pamiątkowego zdjęcia.

Niezwykłym przeżyciem była dla nas wizyta w Sali Posiedzeń Sejmu. Trwało akurat posiedzenie Sejmu, odczytywano rządowy projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Przebywając na galerii, w ciszy i skupieniu, mogliśmy przysłuchiwać się wystąpieniom posłów, chłonąc atmosferę niezwykłego miejsca i czując się świadkami historii.

Przemierzając sejmowe korytarze, znane nam dotąd jedynie z transmisji telewizyjnych, mieliśmy szczęście spotkać wielu znanych polityków, m.in. prezesa Rady Ministrów, pana Donalda Tuska, marszałek Senatu, panią Małgorzatę Kidawę – Błońską, minister zdrowia – panią Izabelę Leszczynę. Zarówno pan premier, jaki i pani marszałek oraz pani minister znaleźli chwilę, by przystanąć, uścisnąć dłoń, zamienić z uczniami kilka słów, zapozować do wspólnej fotografii.

W Sali im. Konstytucji 3 Maja, wzięliśmy udział w spotkaniu z wicemarszałek Sejmu, panią Dorotą Niedzielą oraz posłanką na Sejm, panią Katarzyną Matusik – Lipiec, w czasie którego uczniowie mogli zadawać pytania. Panie podzieliły się refleksją, jak przebiegała ich droga na Wiejską, opowiedziały także ósmoklasistom o tym, jak wygląda praca i codzienne życie posła. W czasie spotkania uczniowie otrzymali drobne upominki. My również wręczyliśmy pani wicemarszałek oraz pani poseł prezenty: kartki z życzeniami świątecznymi,  wykonane przez uczennicę klasy 8a oraz materiały promocyjne związane z naszą Małą Ojczyzną, które otrzymaliśmy z Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie oraz Zakładu Produkcyjnego „Decora”.

Na koniec, w towarzystwie pani poseł zjedliśmy smaczny obiad w restauracji sejmowej i udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie zwiedziliśmy Pałac Na Wyspie – letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować pani poseł Katarzynie Matusik – Lipiec    za zaproszenie uczniów naszej szkoły do Warszawy i za niezwykle życzliwe przyjęcie. Pobyt    w Sejmie był dla nas nie tylko niezwykłą lekcją historii, wychowania obywatelskiego       i patriotyzmu, ale i ogromnym przeżyciem. Wyjazd ten z pewnością na długo pozostanie       w naszej pamięci.