Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

W gościnnych murach biblioteki

W ramach realizacji projektu „Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha…” uczniowie z klasy 7b i 7c uczestniczyli w dwóch lekcjach bibliotecznych, które prowadziła pani Urszula Pogoń w gościnnych murach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie. Pierwsza dotyczyła patronów miechowskich ulic, ze szczególnym uwzględnieniem tych nazwisk, które bezpośrednio związane są z historią naszej Małej Ojczyzny. Uczniowie mieli okazję zgłębić wiadomości o Zbigniewie Pęckowskim, prawniku        i autorze monografii o Miechowie, zatytułowanej „Miechów: studia z dziejów miasta i ziemi miechowskiej do roku 1914”. Przybył on do Miechowa w 1934 roku i związał z naszym miastem swoje życie. Dowiedzieli się o życiu Stanisławy Daneckiej, noszącej pseudonim „Wierna”, która podczas drugiej wojny światowej zaangażowała się w działalność patriotyczną i  konspiracyjną. Będąc łączniczką i kurierką, zajmowała się głównie kolportowaniem prasy. Poznali dzieje księcia Jaksa, który w 1163 r. sprowadził z Ziemi Świętej do Miechowa Stróżów Grobu Bożego i ufundował im klasztor, a także historię urodzonego w Miechowie w roku 1457 – Macieja Miechowity, lekarza, historyka, geografa i profesora Akademii Krakowskiej.

      Druga lekcja biblioteczna, w której uczestniczyli siódmoklasiści, dotyczyła Honorowych Obywateli Miechowa. Na początku pani Urszula Pogoń wyjaśniła zebranym samą  definicję słów: „obywatel” i „honorowe obywatelstwo”. Uczniowie dowiedzieli się także, jaka jest procedura nadawania honorowego obywatelstwa w naszym mieście. Następnie uczestnicy spotkania zapoznali się sylwetkami Honorowych Obywateli Miechowa. Tytuł ten zaczęto nadawać już w okresie międzywojennym. W tym czasie Honorowymi Obywatelami Miechowa zostali: Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Walery Sławek. Po wojnie do tradycji nadawania tego miana wrócono w latach 90-tych. Wówczas Honorowym Obywatelem został ówczesny proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie – ksiądz infułat Stanisław Wesołowski. W kolejnych latach zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miechowa uzyskali: kardynał Carlo Furno, kardynał Józef Glemp, generał Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski, profesor Tadeusz Grabiński, dyrektor Wacław Sennik, dyrektor Emilian Pardus, lekarz medycyny Maria Downarowicz, stomatolog, malarka i poetka Janina Bergander, kapitan  Piotr Kuler, minister Jerzy Drożdż oraz profesor Wincenty Kućma.

Siódmoklasiści aktywnie i twórczo spędzili czas w murach biblioteki. Dzięki ciekawie poprowadzonym zajęciom, łączącym zabawę z nauką, mieli możliwość poznania wielu ciekawostek związanych z historią Miechowa – naszej Małej Ojczyzny.