Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

Pola Nadziei 2013

Celem akcji „Pola Nadziei” jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.

Akcja ta wzięła swój początek w Szkocji, gdzie rozpoczęła ją Fundacja Marie Curie Cancer Care. W Polsce pierwszą taką akcję zorganizowało w 1998 roku Hospicjum Św. Łazarza z Krakowa. Obecnie Pola Nadziei odbywają się w ponad 40 polskich miastach. Mają one przypominać wszystkim o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia. Co roku pod koniec września i na początku października ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach.
Na wiosnę, gdy żonkile zakwitną, wolontariusze kwestują na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol - symbol nadziei na nowe życie - odrodzenie.

            Marszem ulicami rozpoczęła się 11. edycja „Pól Nadziei”, które zawitały do Miechowa po raz jedenasty. To piękna akcja, która ma szerzyć ideę hospicyjną, uwrażliwiać na ból, a jej symbolem jest żonkil - kwiat kruchy jak ludzkie życie. W dzisiejszym świecie bardzo potrzebna jest wrażliwość oczu, czyli umiejętność dostrzegania człowieka potrzebującego. Błogosławiony Jan Paweł II mówił o wyobraźni miłosierdzia i zachęcał, byśmy taką wyobraźnię mieli. Społeczeństwo Miechowa ją ma, czego dowodem jest miechowskie hospicjum. Przed budynkiem hospicjum ks. kapelan Andrzej Satro poświęcił cebulki żonkili. Zasadzili je przedstawiciele hospicjum, lokalnych władz, nauczyciele, przedszkolaki, uczniowie i harcerze.