Obchody 160. rocznicy Bitwy Miechowskiej

W piątek 17 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejsko-gminnych uroczystościach upamiętniających  160. rocznicę Bitwy Miechowskiej z 1863 roku. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele św. Barbary na cmentarzu w Miechowie ku czci poległych powstańców.

Następnie kolumna pocztów sztandarowych, w tym poczet naszej szkoły,  przemaszerowała szlakiem powstańców – ulicą Józefa Piłsudskiego do Rynku. Przy  Pomniku z Orłem delegacja uczniów reprezentująca naszą szkołę złożyła kwiaty.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Muzeum Ziemii Miechowskiej, gdzie odbyły się następujące prezentacje i wykłady:

•     Powstańcy styczniowi ojcowskiego oddziału. Skład społeczny i pochodzenie stanowe żołnierzy Kurowskiego – Marcin Florek, Dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej
  •     Krynoliną i krzyżykiem. Kobieca odsłona Powstania Styczniowego – Sylwia Dziuba, Muzeum Ziemi Miechowskiej.
  •     Broń Powstania Styczniowego w świetle ostatnich odkryć historycznych – Włodzimierz Barczyński, regionalista.

Nastąpiło również otwarcie wystawy „Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa Miechowska na tle Powstania Styczniowego”.

W końcowej części spotkania  burmistrz i starosta wręczyli nagrody zwycięzcom konkursów organizowanych w związku z rocznicą Bitwy Miechowskiej.