Obchody 161 rocznicy Bitwy Miechowskiej

17 lutego, z okazji 161. rocznicy Bitwy Miechowskiej, społeczność lokalna oraz zaproszeni goście uczcili pamięć o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii regionu, oddając hołd poległymbohaterom walczącym o wolność ojczyzny. W tym szczególnym dniu w uroczystościach wziął udział również poczet sztandarowy ze szkoły podstawowej nr 2 w Miechowie.

Głównym punktem obchodów był uroczysty nabożeństwo celebrowane przez księdza proboszcza Franciszka Siarka w kościele św. Barbary na miechowskim cmentarzu, które miało na celu uczczenie bohaterów bitwy oraz powstańców z 1863 roku. Po mszy, Burmistrz Dariusz Marczewski wraz z delegacjami urzędów, instytucji i szkół złożyli kwiaty przy mogile powstańczej.

Następnie, poczty sztandarowe, prowadzone przez dh Mirosława Grędę oraz orkiestrę dętą "Sygnał”, przemaszerowały z cmentarza do Rynku, gdzie przy pomniku z Orłem ponownie oddano hołd poległym, składając kwiaty. Nieodłączną częścią obchodów była obecność Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Pułku Żuawów Śmierci z Buska Zdroju, którzy dwukrotnie oddali hołd bohaterom bitwy salwą honorową.

Po zakończeniu uroczystości na rynku, uczestnicy udali się na spotkanie do Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie Burmistrz Dariusz Marczewski podziękował wszystkim delegacjom, harcerzom, pocztom sztandarowym oraz młodzieży za ich patriotyczny udział w obchodach.