WYCIECZKA DO JĘDRZEJOWA

19 czerwca Samorząd Szkolny zorganizował wycieczkę do Jędrzejowa, aby zwiedzić Państwowe Muzeum im. Przypkowskich z drugim co do wielkości na świecie zbiorem zegarów i przyrządów astronomicznych.

Podstawy tej kolekcji stworzył Feliks Przypkowski, miłośnik astronomii i gnomoniki, praktykujący przez pięćdziesiąt lat jako lekarz w Jędrzejowie. Uczniowie obejrzeli zgromadzone zegary słoneczne konstruowane od XV w. oraz rozmaite przyrządy służące do pomiaru czasu - klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne, a także przyrządy astronomiczne. Zobaczyliśmy też bogaty księgozbiór poświęcony gnomonice (nauce o zegarach słonecznych), uznawany za jeden z najcenniejszych zbiorów tego typu na świecie.

Po wyjściu z muzeum uczestnicy wycieczki spacerując podziwiali piękny, ukwiecony rynek miasta, kamienny kościół, a później trochę zmęczeni upałem ze smakiem zjedli zimne lody.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zespołu Klasztoru Cystersów, ufundowanego w 1140 roku. Opiekunowie, czytając informacje z tablic umieszczonych przed klasztorem, zapoznali dzieci z historią tego miejsca, a także z życiorysem najsłynniejszego jędrzejowskiego cystersa, jakim był nasz wspaniały kronikarz Wincenty Kadłubek.

Zadowoleni wycieczkowicze powrócili do Miechowa pełni wrażeń i chętni do dalszych podróży.