Wyjątkowa lekcja historii

Dnia 17 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie w ramach realizowanego projektu "Moja Mała Ojczyzna dawniej i dziś. Od legendarnego Miecha..." odbyło się spotkanie, zaproszonego przez nauczycielkę j. polskiego Panią Joannę Nowak, Pana Józefa Wlazło z uczniami kl. VII B i VII A.

Na wstępie Pan dyrektor Mirosław Czekaj serdecznie przywitał szacownego gościa i przedstawił Go uczniom. Później rozpoczęła się wyjątkowa dla nas lekcja historii. Słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem opowieści naszego gościa o okrutnych czasach wojny. Pan Józef w przejmujący sposób przedstawiał obrazy związane z wybuchem wojny, masową ucieczką ludności cywilnej. Mówił o biedzie, głodzie i cierpieniu ludzi w czasie niemieckiej okupacji. Przedstawiał pełne grozy wydarzenia, ukazujące okrucieństwo okupanta, śmierć niewinnnych ludzi, poczucie ciągłego zagrożenia. Świadomość tego, że słyszymy opowieść o autentycznych wydarzeniach, w których uczestniczył Pan Józef, potęgowała nasze odczucia. Na tle tych słów szczególnie mocno zabrzmiał skierowany do nas apel Pana Józefa Wlazło, abyśmy nie marnowali młodości. Nasz gość podkreślił również wielkie znaczenje nauki, dzięki której można zdobyć porządny zawód, a to w jaki sposób wypełniamy nasze obowiązki, określa naszą wartość.

W dalszej części spotkania mieliśmy okazję obejrzeć unikatowe obrazy zaprezentowane nam przez Pana Józefa. Jeden z nich odnosił się do uroczystego zakończenia budowy tunelu w 1884r., drugi natomiast przedstawiał wóz strażacki z 1933 r. z cerkwią na Placu Kościuszki w tle.

Następnie nasz gość odpowiadał na nurtujące uczniów pytania. Żałowaliśmy że zostało na nie tak mało czasu. Na zakończenie spotkania Pani wicedyrektor Jadwiga Pasek serdecznie podziękowała Panu Józefowi Wlazło za przedstawienie nam historii Miechowa w czasach II wojny światowej, a wszyscy uczniowie pożegnali Go wielkimi brawami. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy będziemy mogli gościć Pana Józefa w naszej szkole.